Hamiline Yazılı Hisse Senedi

0

Hamiline yazılı hisse senedi bastırabilmek için öncelikle sermayenizin tamamının ödenmiş olması gerekir sonrasında sermaye maddesinde hisse senetleri hamiline yazılıdır ibaresinin net olarak geçmesi gerekmektedir.

Bunlardan sonra şirketimize kuruluş gazetenizi eğer kuruluştan sonra sermaye artırımı olduysa son sermaye artırım gazetesi ve hamiline yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararı almanız gerekir (Son sermaye gazetenizi gönderdiğinizde hamiline yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararını world ortamında ücretsiz danışmanlık kapsamında sizin yerinize düzenliyoruz)

Alınan yönetim kurulu kararı ticaret sicilde tescil ve ilan edilmesi gerekmektedir.

Evraklar bize ulaştığında seçtiğiniz örnek tasarım düzenlenip size mail olarak atılacaktır
(Hisse senedi örnekleri için linki tıklayınız)

Gönderilen örneğin gerekli düzenlemeleri yapıldıktan sonra ve sizin onayınızla basım işlemine geçilir, bu süre ortalama 2-3 iş günüdür.

İşlem sonuçlandığında faturası kesilerek şirkete yönlendirilir. Şirket hisse senetlerini teslim aldıktan sonra eğer şirketteki imza yetkilileri 2 kişiden fazlaysa en az iki kişi hisse senetlerindeki yerlerine ıslak imza atarlar ve hisse senetleri artık geçerlilik kazanmıştır, bundan sonraki süreçte dikkatlice muhafaza edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Şükrü KIZILOT :" Ben pay senedi çıkarılmasını öneriyorum"

Tasarım çalışması Türk Ticaret Kanununun istediği biçimde yapılıp, firma A.Ş. yetkililerine sunuluyor.
Değerli kağıt seçimi  - Desen Renk çalışması - Küpürlerin düzenlenmesi, sonra güvenlik uygulamaları ve numaratör uygulaması ile iş sonuçlandırılıyor,

Bu işlem maksimum 3 iş günü içerisinde gerçekleşiyor.
Not: Ayrıca sahtecilik ve illegal durumlara karşı da alınan yöntemler şirketimiz tarafından firmaya detaylı bir şekilde aktarılıyor ve istenilen uygulamaları firmaya özel güvenlikli olarak uyguluyoruz.

Hamiline yazılı pay senedi

(TTK'daki yeni adıyla hisse senedi basımı) konusunda görüşlerini TEB KOBİ TV'ye açıklayan Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot: “Hisse Senedi basımı gitti, pay senedi basımı geldi. Bu konuda biz tüm izleyenlerimize hisse senedi çıkarılmasını öneriyoruz.” diyor.Yeni TTK'nın pek çok maddesinin değiştirilmesi yolunda önemli çalışmalar yapan Prof. Kızılot, kıymetli evrak niçin çıkarılmalı şeklindeki soruyu şöyle yanıtlıyor: “A.Ş. hisseleri, edinilme tarihinden itibaren 2 yıl sonra elden çıkarılması halinde elde edilen kazanç vergiye tabi değildi. Bundan sonra da olmayacak. Ancak ortada ilmühaber olmaması halinde ise devir edilen PAYDAN elde edilen değer artış kazancı vergiye tabii. Bu uygulama eski TTK'da da yeni TTK'da da aynen var. İşte bu nedenlerle ben şirketlere değerli evrak çıkarmalarını öneriyorum

“PAY DEVRİ SIRASINDA HİSSE SENEDİ BASIMI VARSA KDV YOK"

Prof. Dr . Kızılot, hisse senetlerinin devri sırasındaki KDV uygulaması ile ilgili olarak da şu bilgileri veriyor;
“KDV kanunun 17 mad. 4-G bendine göre pay devri sırasında Hisse Senedi varsa bu işleme KDV uygulanmıyor, yoksa iştirakin elden çıkarılması halinde bu işlem KDV ‘ye tabi oluyor.”

LİMİTED ŞİRKET DEVİR ÖNCESİ A.Ş DÖNÜŞÜR VE PAY SENEDİ BASTIRIRSA VERGİ YOK
Prof. Dr. Şükrü Kızılot 30 Temmuz 2012 'de yayınlanan "Ltd. şirket hissenizi ezbere devredip çıra gibi yanmayın" başlıklı yazısında, Limited şirketlerin hisse devri öncesinde anonim şirkete dönüştürülmesi halinde, damga resmi, harç ve gelir vergisi ödenmeyeceğini belirtiyor. Yazar Kızılot, bu işlemin gerçekleşebilmesi için, önce Limited şirketin A.Ş. dönüştürülmesi ve hemen ardından "Pay senedi baskısı" bastırılması gerektiğinin altını çiziyor ve durumu kısaca şöyle özetliyor; "Limited şirketin A.Ş.' ye dönüştürülmeden devri durumunda damga vergisi, harç, gelir vergisi gündeme geliyor. Oysa Limited Şirket, hisselerini doğrudan devir edilmeyip, A.Ş dönüştürdükten sonra bu işlemi yapar ve pay senedi basımı ya da geçici ilmühaber de bastırırsa ciddi vergi avantajı sağlıyor. Damga vergisi, harç ve gelir vergisi ödemiyor " Hürriyet 30-07-2012.

Hamiline Yazılı Hisse Senedi nedir.

- Hamiline hisse senetleri konumu itibariyle yüksek güvenlik önlemleri uygulanarak basılmalıdır.
- Pay senetleri güvenlik açısından şirketin en korunaklı yerinde saklanmalıdır.
- Hisse senetlerinde imzanın delikli veya kopyalamayı imkansız hale getiren özel hologram ve ekstra güvenlik önlemleri uygulamaları kanunen mecburidir.
- Makinalarımız yüksek kalitede baskı yapmaktadır. Matbaamızın değerli evraklarda kullanılmak üzere
3 boyutlu güvenlik etiketi sertifikası vardır.

Share.

Leave A Reply

Shares