Hamiline Yazılı Hisse Senedi Basımı

1

Hamiline yazılı hisse senedi basımı için öncelikle sermayenizin tamamının ödenmiş olması gerekir. Şirket ana sözleşme sermaye maddesinde “hisse senetleri hamiline yazılıdır” ibaresinin net olarak geçiyor olması gerekmektedir.

Zira HPKS sistemine paylarınızı kayıt ettireceği zaman sistem bilgileri Mersis’ten aldığından eğer sistemde paylarınız hamiline yazılı olarak görünmüyorsa teknik olarak MKK sistemine giriş yapamazsınız. MKK sistemine giriş yapamazsanız Ticaret sicil yönetim kurulu kararınızı tescil etmez. Tararınız tescil edilemediğinden hamiline yazılı hisse senetlerinizi bastırmanız mümkün olmaz.

Hamiline Yazılı Hisse Senedi Gerekli Evraklar

  • Şirketimize kuruluş gazetenizi
  • Eğer kuruluştan sonra sermaye artırımı olduysa son sermaye artırım gazetesi
  • Hamiline yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararı almanız gerekir (Son sermaye gazetenizi gönderdiğinizde hamiline yazılı hisse senedi basımıyla ilgili yönetim kurulu kararını word ortamında ücretsiz danışmanlık kapsamında sizin yerinize düzenliyoruz)
  • MKK’dan aldığınız referans numaralarının olduğu Excel dokümanı (Sistemi kayıt yaptığınızda kaydı indirirken size PDF ve Excel seçeneği sorar siz Excel olarak indirmeyi seçmelisiniz)

slide 4 300x144 - Hamiline Yazılı Hisse Senedi Basımıİşlemler hatasız olarak bittiğinde alınan yönetim kurulu kararı ticaret sicilde tescil ve ilan edilmesi gerekmektedir.

MKK kayıtları düzgün olarak işlendiğinden emin olun çünkü tescil başvurusu yapacağınız sırada memur MKK sistemine kayıt doğru yapılmış mı görmektedir eğer yapılmamışsa tescil işleminizi yapmayacaktır, buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

-Evraklar bize ulaştığında Hamiline yazılı hisse senedi basımı konusunda destek aldığımız, alanında uzman partner firmamız örnek sayfasından desen seçimi yapabilirsiniz. sonrasında örnek çalışmanıza başlanacaktır.

Gönderilen örneğin tarafımızca gerekli düzenlemeleri yapıldıktan sonra ve sizin onayınızla basım işlemine geçilir, bu süre ortalama 2-3 iş günüdür.

İşlem sonuçlandığında faturası kesilerek şirkete yönlendirilir. Şirket hisse senetlerini teslim aldıktan sonra eğer şirketteki imza yetkilileri 2 kişiden fazlaysa en az iki kişi hisse senetlerindeki yerlerine ıslak imza atarlar ve hisse senetleri artık geçerlilik kazanmıştır. Bundan sonraki süreçte dikkatlice muhafaza edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Şükrü KIZILOT :” Ben pay senedi çıkarılmasını öneriyorum”

Tasarım çalışması Türk Ticaret Kanununun istediği biçimde yapılıp, firma A.Ş. yetkililerine sunuluyor.
Değerli kağıt seçimi  – Desen Renk çalışması – Kupürlerin düzenlenmesi, sonra güvenlik uygulamaları ve numaratör uygulaması ile iş sonuçlandırılıyor,

Bu işlem maksimum 3 iş günü içerisinde gerçekleşiyor.
Not: Ayrıca sahtecilik ve illegal durumlara karşı da alınan yöntemler şirketimiz tarafından firmaya detaylı bir şekilde aktarılıyor ve istenilen uygulamaları firmaya özel güvenlikli olarak uyguluyoruz.

Nama yazılı hisse senedi hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.
https://www.anlasmali-matbaa.com/nama-yazili-hisse-senetleri

Hamiline Yazılı Pay Senedi

(TTK’daki yeni adıyla hisse senedi basımı) konusunda görüşlerini TEB KOBİ TV’ye açıklayan Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot: “Hisse Senedi basımı gitti, pay senedi basımı geldi. Bu konuda biz tüm izleyenlerimize hisse senedi çıkarılmasını öneriyoruz.” diyor.

Yeni TTK’nın pek çok maddesinin değiştirilmesi yolunda önemli çalışmalar yapan Prof. Kızılot, kıymetli evrak niçin çıkarılmalı şeklindeki soruyu şöyle yanıtlıyor: “A.Ş. hisseleri, edinilme tarihinden itibaren 2 yıl sonra elden çıkarılması halinde elde edilen kazanç vergiye tabi değildi.

Bundan sonra da olmayacak. Ancak ortada ilmühaber olmaması halinde ise devir edilen PAYDAN elde edilen değer artış kazancı vergiye tabii. Bu uygulama eski TTK’da da yeni TTK’da da aynen var. İşte bu nedenlerle ben şirketlere değerli evrak çıkarmalarını öneriyorum

Pay Devri Sırasında Hisse Senedi Basımı Varsa KDV Yok

Prof. Dr . Kızılot, hisse senetlerinin devri sırasındaki KDV uygulaması ile ilgili olarak da şu bilgileri veriyor;
“KDV kanunun 17 mad. 4-G bendine göre pay devri sırasında Hisse Senedi varsa bu işleme KDV uygulanmıyor, yoksa iştirakin elden çıkarılması halinde bu işlem KDV ‘ye tabi oluyor.”

Limited Şirket Devir Öncesi A.Ş Dönüşür ve Pay Senedi Bastırırsa Vergi Yok

Prof. Dr. Şükrü Kızılot 30 Temmuz 2012 ‘de yayınlanan “Ltd. şirket hissenizi ezbere devredip çıra gibi yanmayın” başlıklı yazısında, Limited şirketlerin hisse devri öncesinde anonim şirkete dönüştürülmesi halinde, damga resmi, harç ve gelir vergisi ödenmeyeceğini belirtiyor.

Yazar Kızılot, bu işlemin gerçekleşebilmesi için, önce Limited şirketin A.Ş. dönüştürülmesi ve hemen ardından “Pay senedi baskısı” bastırılması gerektiğinin altını çiziyor ve durumu kısaca şöyle özetliyor; “Limited şirketin A.Ş.’ ye dönüştürülmeden devri durumunda damga vergisi, harç, gelir vergisi gündeme geliyor.

Oysa Limited Şirket, hisselerini doğrudan devir edilmeyip, A.Ş dönüştürdükten sonra bu işlemi yapar ve pay senedi basımı ya da geçici ilmühaber de bastırırsa ciddi vergi avantajı sağlıyor. Damga vergisi, harç ve gelir vergisi ödemiyor.

Share.

1 Yorum

  1. Pingback: Nama Yazılı Hisse Senedi - Anlaşmalı Matbaa

Leave A Reply

Shares