Pay Senedi

0

Pay Senedi tanımı; Hissedarların şirketteki sermayelerini temsil eden 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun hükümleri çerçevesinde basılan değerli evrak statüsünde olan kıymetli evraklardır.

Pay Senedi Basımı için Gerekli evraklar

nama yazili hisse senetleri 300x225 - Pay Senedi– Anonim şirketin kuruluş gazetesi
– Limitedden Anonim şirkete geçmiş ise nevi değişikliği gazetesi
– Kuruluştan sonra unvan değişikliği olmuşsa unvan değişikliği tescil gazetesi
– Kuruluştan sonra sermaye artırımı olmuşsa son sermaye artırımı tescil gazetesi
– Pay senedi basımı ile alakalı yönetim kurulunun aldığı karar, şirket yetkililerinden 2 kişinin imzası ile (eğer imza yetkilisi tek kişiyse tek yetkili imzası) eğer karar örneğiniz yoksa talep etmeniz durumunda örnek kararın world halini size iletelim hatta evraklarınız gelirse içeriğini sizin yerinize dolduralım bu anlamda müşterilerimize ücretsiz destek vermekteyiz.

Bu belgeleri bize ilettiğinizde şirkenin sermaye yapısını inceledikten sonra güvenlik uygulamaları dahil fiyatlandırmasını yapıyoruz, akabinde fiyat onayından sonra 2 farklı desen çalışması şeklinde taslak örnek hazırlanıp size mail gönderiyoruz.

Size gönderilen 2 farklı taslağın bir tanesini seçiyorsunuz eğer logo kullanımı isteniyorsa şirketinizi logosunu Illustrator programı veya Pdf formatında bize ulaştırıyorsunuz.

Sonrasında logolu ve seçtiğiniz örnek tasarımı mail olarak size iletiyoruz gönderilen maili inceliyorsunuz eğer bir değişiklik yapılacaksa düzenleyip size tekrar mail atılıyor sonrasında sizden gelen onayla basım işlemine geçiliyor.

Bu konuda profesyonel işletme olduğumuzdan konuyu çok hassas takip ediyoruz siz pay senedi basımına onay verseniz bile hatasız olması bakımından biz işi tekrar baştan sonra inceliyoruz.

Basım işlemi alınan yönetim kurulu kararına göre hazırlanıyor, sonra faturası kesilerek sizin belirttiğiniz teslimat adresine ulaştırılıyor.

Pay Senedi Genel Bilgi

Genel olarak nama yazılı pay senedi ve hamiline yazılı pay senedi olarak 2 tür olarak basılmaktadır, genel kullanım ve bizim tavsiye ettiğimiz nama yazılı pay senedidir.

Matbaamız Türkiyenin tüm bölgelerine pay senedi basımı yapmaktadır, ve tüm şirketlere pay senedi basımı ile ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.
makro@makrotanitim.com

Pay senetleri TTK 487 maddesine göre güvenlik önlemleri kullanılarak basılmaktadır Türk Ticaret Kanunu ilgili maddesinde sahtekarlığı engelleyici işlem içermesi gerekir ibaresi vardır, pay senetlerinin geçerliliğini
sağlanması için bu hususa titizlikle uymak gerekir.

Özellikle hamiline yazılı pay senetleri bastırırken daha titiz davranılması ve düvenlik önlemleri uygulaması gerekmektedir.

Share.

Leave A Reply

Shares